Vinstrikaste Newfoundlandshund i vattenarbete  2016 nr 3

1.Nevetta´s Little Polar Bear                                      23,08/4

2.Yalakit´s Exclusive Moonlight                                 19,35/2

3.Lucky Bear´s Hippy Hippy Shake                            18,78/2

4.Moonshinelover´s Zip Code Smilla  DK                  16,34/2

5.Metrostars against the Wind  F                              15,92/2

6.Metrostars Beyond the Blue Sky  F                        11,20/2

7.Moonshinelover´s Fashion Dior  DK                      10,97/2                                                                                                                                                              

8. Krambjörnens Light my Fire                                   9,46/2

9. Nordkjern´s Leap of Faith                                      5,88/1

10.Nordkjern´s Yum Yum                                           5,78/1

11. Annabella aus der Baerenschule  D                      3,48/2

12.Ulligårdens A Among Stars                         1,88/1                                                                                                                                                 

                                            

 

Beräkningen går till så att de fem bästa resultaten för säsongen divideras med koefficienten för respektive klass. Reservation för räknefel. Om frågor kontakta Lena Dellse TK. Dessutom för vattenlistan gäller motsvarande utställningslistan dvs 10 poäng tilldelas hund det år han/hon erhållit lägst VG på officiell utställning. Ägarna ansvarar för att resultaten kommer in

 

Vinstrikaste Newfoundlandshund i vattenarbete  2015 nr 5 (efter sista VP)

 

1,Nordkjern´s Leap of Faith                                                30,7/5

2,Frieda von St Urbanus  (tysk)                                          24,31/5

3 Annabella aus der Baerenschule (tysk)                           22,28/5

4 Yalakit´s X-Clusive Moonlight                                        22,26/5

5. CleBas Just Jazz                                                              17,44/3

6 Björnbackens Matador                                                     6,61/3    +10

7,CleBas Just do it Charlie                                                  15,72/2

8 Sandbear´s Rubics Cube                                                   5,7/2     +10

9,Yalakit´s Ruby Rosebud                                                    4,68/2    +10

10.Hjerteknusen Jo-Jo  (norsk)                                            14,66/2

11 CleBas River Dance                                                        2,75/1    +10

12 Lucky Bear´s Hippy Hippy Shake                                   2,3/2      +10

13.Metrostar´s Against the Wind (finsk)                             11,14/2

14 Zip Code Smilla  (dansk)                                                  11,0/2

15 Simply the Best                                                                10,1/2

16.Nordkjern´s One Step Up                                                 7,85/3

17.Black Baloo´s Kleopatra                                                  6,65/1

18.Nordkjern´s Brown-Eyed Girl                                          3,53/1

19. CleBas Open my Heart                                                    3,2/1

20. Björnbackens Lovis                                                         1,55/1

  

 

Beräkningen går till så att de fem bästa resultaten för säsongen divideras med koefficienten för respektive klass. Reservation för räknefel. Om frågor kontakta Lena Dellse TK


 

Vinstrikastelista  vatten        2014        Nr  8       Samtliga VP

1. Krambjörnens Light my Fire                           37,95/5

2,CleBas Just do it Charlie                                  37,56/5

3. Wilhelm´s Jezzie Sjöjungfru                             34,08/4

4.CleBas Just Jazz                                                31,32/5

5.Frykbjörnens Atlas                                            27,5/5

6.Nordkjern´s Leap of Faith                                 18,53/4                           

7.Nallebjörnen´s Stormwater                               17,65/3

8.Annabella aus der Bährerschule  D                   16,9/4

9.CleBas Hit the road Jack                                   16,26/2

10.Wilhelm´s Longing for the Water                    15,98/3

11.Nordkjerns One Step Up                                  15,86/5

12.Simply the Best vd Wässernach                       14,86/4

13.Yalakit´s X-clusive Moonlight                          10,13/2

14.Great Magic Fantastic Bombastic DK             9,75/2

15.Nevernes Lallabe Sunrise                                  9,25/2

16.Moonshinelovers Zip Code Smilla  DK            4,76/1

17.Frieda  D                                                           3,98/1

18.Birkehaugens Giga Gogutten                           3,63/2

19.Nordkjerns Brown Eyed Girl                           2,68/1

20.Black Baloo´s Kleopatra                                  2,08/1

21.Moonshinelovers Dark Quen DK                               0,5/1                              

              

Beräkningen går till så att de 5 bästa resultaten för säsongen divideras med
koefficienten för respektive klass .Reservation för räknefel.
Om frågor kontakta Lena Dellse TK.

 

 

 

Vinstrikastelista  vatten  2013

 

Vinstrikastelista  vatten  2013  Nr 6               3 september

1.Wilhelm´s Jezzie Sjöjungfru                          40,92/5

2.CleBas Just do it Charlie                               33,29/5

3.Frieda von St. Urbanus DE                            30,31/5

4.Annabella aus der Bärenschule                      26,58/5

5.Wilhelm´s Longing for the Water                   23,01/5

6.  CleBas Just Jazz                                           17,13/3

7.Metrustars Against the Wind FI                     13.31/2

8.Great Magic´Fantastic Bombastic DK           11,53/2

9.Moonshinelovers Zip Code Smilla DK            11,13/2

10.Black Baloo´s Kleopatra                                9,01/3

11.Bearessence Bye Bye Beautiful FI                 7,46/1

12.Simply the Best  DK                                        5,7/2

13.Frykbjörnens Atlas                                         5,45/1

14.Nordkjerns One Step Up                                4,82/1

15.Bell of the Ball DK                                          4,4/1

16.Magic Hermoine DK                                       4,23/1

17.Bölgerness Saga DK                                       3,75/1

18.Hjerteknusern JoJo  Norsk                            3,36/1

19.Chiqui Bears Ylva Norsk                                3,2/1

20. Bikkjehaugen´s Giga Godgutten                   1,83/1

 

Beräkningen går till så att de 5 bästa resultaten för säsongen divideras med koefficienten för respektive klass.

Reservation för räknefel. Om frågor kontakta Lena Dellse TK.

 

 

 

 

Vinstrikastelista  vatten  2012            

Vinstrikastelista  vatten  2012             Uppdaterad efter Östras VP i Malmköping 8-9 sept-

1.Wilhelm´s Jezzie Sjöjungfru                     46,84/5

2.Wilhelm´s Longing for the Water              42,6/5

3. Hjerteknusern JoJo  Norsk                       38,23/5

4.CleBas Hit the Road Jack                          27,76/4

5.CleBas Just do it Charlie                           28,81/4

6. Black Baloos Kleopatra                            20,81/5

7.CleBas Just Jazz                                        18,43/5

8.Byebye Beautiful Finsk                               14,84/2

9. Nallebjörnens Stormwather                       13,88/3

10. Bikkjehaugen´s Giga godgutten                8,98/2

11.Fajos Always in Pole Position                     8,32/1

12.Chiqui Bear´s Ylva  Norsk                           7,7/2

13. Nordkjerns One Step Up                            7,43/2

14.CleBas Handsome Sam                               7,05/1

15.Moonshinelovers Zip Code Smilla DK        6,15/1

16.Bellagårdens Borzoya                                 4,54/1

17. Nordkjerns Yum Yum                                4.35/2

18.CleBas La Dolce Vita                                  4,3/1

19. Moonshinelovers Jewal of Opal DK          3,68/1

20.Simply the Best von Der Wässernach DK  3,43/1

21.Ursulas the Belle of the Ball  DK                2,08/1



Beräkningen går till så att de 5 bästa resultaten för säsongen divideras med koefficienten för respektive klass.

Reservation för räknefel. Om frågor kontakta Lena Dellse TK.



********************************************************

Östras vinstrikaste vattenhund 2011      Samtliga VP

1. Wilhelm´s Jezzie Sjöjungfru                          42,47/5

2. Marine Bears A Unique Design                     34,78/5

3. Qliz Uma                                                         22,3/4

4. Nordkjerns Yum Yum                                    18,07/2

5. Bellagårdens Borzoya                                    16,8/2

6. Nallebjörnens Stormwater                             12,06/4

7. Fajos Always in Pole Position                        11,76/2

8 . Black Baloos Cleopatra                                  9,3/5

9 . Bosom Friends Dagmar                                  3,3/2


 

Vinstrikastelista  vatten  2011        Uppdaterad 11-08-04

1. Wilhelm´s Jezzie Sjöjungfru                     39,34/5

2. Marine Bears A Unique Design                   31,9/5

3. Qliz Uma                                                  22,3/4

4. Bearessence Bye Bye Beautiful                  16/2         Finland

5. CleBas Just do it Charlie                            15,54/4

6. CleBas Just that Jazz                                14,88/2

7. Fajos Always in Pole Position                     11,76/2

8, Bellagårdens Borzoya                                  8,5/1

9. Black Baloos Cleopatra                                7,59/4

10. Bosom Friends Dagmar                             3,3/2

11. Nallebjörnens Stormwater                         1,48/1

 

Beräkningen går till så att de 5 bästa resultaten för säsongen
divideras med koefficienten för respektive klass.

Reservation för räknefel. Om frågor kontakta Lena Dellse TK.





(2010 års lista överst, 2009 års lista följer nedanför)



2010 års lista

Utställning 2010

Hanar
1:  Bumbibjörnaa Dragon Fly 
2 :
3:  Krambjörnens Magic on a Carusel

Tikar 
1: Krambjörnens Magic De Hex 
2: Gassparis Endless Love
3 :Björnladys Fia-Lotta


 

Vatten      

 

   

Östras vinstrikaste vattenhund 2010

 

1. Wilhelm´s Jezzie Sjöjungfru                   38,78/5       Bengt Eriksson

2. Marine Bears A Unique Design              31,56/5       Åsa Svedén Engvall

3. Nallebjörnens Stormwater                      28,38/5       H.Dellse/B.Nilsson

4.Wilhelm´s Longing for the Water             24,33/5       A-S Hedin    

5. Fajos Always in Pole Position                  21,73/4       Maggan Petteresson

6.  Bellagårdens Borzoya                             20,86/4       Eva Magnusson

7.Lufsenburgs Lord of Lincoln                     16,08/5       Berit Ödklint

8. Bosom Friends Dagmar                           13,55/5       Elinor Forsman

9. Qliz Uma                                                   6,75/2          Åsa Svedén Engvall

9. Wilhelms Honeymoon                              6,75/2          Sara Klint

11.Lucky Bears Uptown Girl                       4,85/2          Katarina Gillskär     

12. Black Baloos Kleopatra                         2,68/2          Agneta Smith

13. Nallebjörnens Monsieur Napoleon         1,8/1            Hans Dellse

 

Beräkningen går till så att de 5 bästa resultaten för säsongen divideras
 med koefficienten för respektive klass.


 

 


LYDNADS Cupen 2010
************************************************************                

1:a    Bengt Eriksson & LP1 Wilhelm’s Jezzie Sjöjungfru
       184 – 162  – 175 – 181,5 = 702,5/20           = 35,125/4 tävl.

2:a    Ann-Sofie Hedin & Wilhelm’s Longing For The Water
         72,5 – 83,5 = 156/20                          = 7,8/2 tävl.

 3:a    Eva Magnusson & Bellagården’s Borzoya
         
151    = 151/20                        = 7,55/1 tävl.

 *********************************************************

 4:a    Lena Hjorth-Hultqvist  & Amore Amorina
       43       = 43/20                           = 2,15/1 tävl.

 **********************************************************

 

 
     
Utställning 2009      
       
Hanar

1a: Krambjörnens Magica Carousel

2a: Goldbears Bartender

3a: Seamus Douglas

 

 
Tikar

1:a Krambjörnens Magica De Hex

2:a Björnladys Fia-Lotta

3:a Mekalistos Kavatina Black Tina

 

   
Lydnads Cupen 2009

1:a Wilhelms Jezzie Sjöjungfru med Bengt Eriksson
4 tävl:121,5-128-142-135=526,5/.20=26,325

2:a Bosom Friends Dagmar med Elinor Forsman
4 tävl:149,5-125-93-101=468,5/20=23,425

3:e Bellagårdens Borzoya med Eva Magnusson
3 tävl:156-135,5-121-xxx=412,5/20=20,60

4:e Lucky Bears Wonderboy med Angelina Heineman
2 tävl:88-126,5-bbb-xxx=214,5/20=10,725

 

 
Vinstrikaste Vatten 2009    
       
Hund/Förare Klass Poäng/antal  
       
1:a Bellagårdens Borzoya
Eva Magnusson
EKL 37,12/5  
2:a Marine Bears A Unique Design ÖKL/EKL 28,31/5  
Åsa Sweden Engwall      
3:e Wilhelms Jezzie Sjöjungfru
Bengt Eriksson
ÖKL/EKL 24,49/5  
4:e Fajos Always in Pole Position
Maggan Pettersson
SKL 23,43/5  
5:e Nallebjörnens Stormwather
B.Nilsson/H.Dellse
SKL 18,75/5  
6:a Bosom Friends Dagmar
Elinnor Forsman
SKL 7,45/3  
7:a Lufsenburgs Lord of Lincon
Berit Ödklint
SKL 4,9/2  
8:a Nallebjörnens M. Napoleon
Hans Dellse
SKL 2,73/1  
9:a Bellagårdens Amore Amorina
Lena Hjort Hultqvist
SKL 1,15/1